Nichicon F950J476MSAAQ2
F950J476MSAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F950J476MSAAQ2
Brief Description
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 1206
Datasheet Download
F950J476MSAAQ2.pdf
Availability of F950J476MSAAQ2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F950J476MSAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F950J476MSAAQ2
Internal Part NumberEIS-F950J476MSAAQ2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F950J476MSAAQ2
Related LinksF950J47, F950J476MSAAQ2 Datasheet, Nichicon Distributor
F950J476MSAAQ2 Details Description
Related parts for F950J476MSAAQ2
CABLE FLAT FLEX 14POS 1MM 6" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR SMPS OTP TO220 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONN HIGH SPD CARD EDGE 20 POS datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION LIMIT datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf