AVX Corporation F951A106MRAAQ2
F951A106MRAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F951A106MRAAQ2
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 20% 0805
Datasheet Download
F951A106MRAAQ2.pdf
Availability of F951A106MRAAQ2
QUANTITY
F951A106MRAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F951A106MRAAQ2
Internal Part NumberEIS-F951A106MRAAQ2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF95 Frameless™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.087" L x 0.049" W (2.20mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F951A106MRAAQ2
Related LinksF951A10, F951A106MRAAQ2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
F951A106MRAAQ2 Details Description
Related parts for F951A106MRAAQ2
CONN RCPT AIRMAX 54POS 2MM R/A datasheet.pdf
CONN CAP COVER FOR BNC TEE ADAPT datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf
CONN M8 3POS SOCKET datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG PNK 1000' datasheet.pdf
EXTERNAL SATA PLUG WITH SHELL datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CABLE 8POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 910NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf