Nichicon F951A107MTAAQ2
F951A107MTAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F951A107MTAAQ2
Brief Description
CAP TANT 100UF 10V 20% 1210
Datasheet Download
F951A107MTAAQ2.pdf
Availability of F951A107MTAAQ2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F951A107MTAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F951A107MTAAQ2
Internal Part NumberEIS-F951A107MTAAQ2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.106" W (3.50mm x 2.70mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F951A107MTAAQ2
Related LinksF951A10, F951A107MTAAQ2 Datasheet, Nichicon Distributor
F951A107MTAAQ2 Details Description
Related parts for F951A107MTAAQ2
IDC CABLE - HSC26H/AE26M/HSC26H datasheet.pdf
MODULE DDR2 SDRAM 1GB 240-DIMM datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 1.36A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE 17POS R/A M12 PLUG-WIRE 5M datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 12-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
2+2 DIL MALE HORIZ CONN datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 216POS datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
FLASH CF 6H 512MB SLC IND datasheet.pdf
33UF 250V 12,5X25 datasheet.pdf