Nichicon F951C226KSAAQ2
F951C226KSAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F951C226KSAAQ2
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 10% 1206
Datasheet Download
F951C226KSAAQ2.pdf
Availability of F951C226KSAAQ2
QUANTITY
F951C226KSAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F951C226KSAAQ2
Internal Part NumberEIS-F951C226KSAAQ2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF95 Frameless™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F951C226KSAAQ2
Related LinksF951C22, F951C226KSAAQ2 Datasheet, Nichicon Distributor
F951C226KSAAQ2 Details Description
Related parts for F951C226KSAAQ2
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 48V datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN W/COVER WM BG datasheet.pdf
CONV DC-DC 25W 48VIN 15VOUT DUAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 11.5A DPAK datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 21POS .100 30AU datasheet.pdf
COVER SCREW STRAIGHT 12X12X60" datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 604 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERM BLOCK STR 8POS 3.81MM BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf