AVX Corporation F951C226KTAAQ2
F951C226KTAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F951C226KTAAQ2
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 10% 1210
Datasheet Download
F951C226KTAAQ2.pdf
Availability of F951C226KTAAQ2
QUANTITY
F951C226KTAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F951C226KTAAQ2
Internal Part NumberEIS-F951C226KTAAQ2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF95 Frameless™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.4 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.106" W (3.50mm x 2.70mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F951C226KTAAQ2
Related LinksF951C22, F951C226KTAAQ2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
F951C226KTAAQ2 Details Description
Related parts for F951C226KTAAQ2
IDC CABLE - MKR16K/MC16G/MKR16K datasheet.pdf
CAP CER 3PF 6KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC BUCK REG CNTRLR 28-HTSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
INSERT FEMALE 4+8POS+1GND SCREW datasheet.pdf
LMTSW RLR PLNGR POSBRK datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.5A 8-LFCSP datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf