Nichicon F951C226MBAAQ2
F951C226MBAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F951C226MBAAQ2
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 20% 1210
Datasheet Download
F951C226MBAAQ2.pdf
Availability of F951C226MBAAQ2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F951C226MBAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F951C226MBAAQ2
Internal Part NumberEIS-F951C226MBAAQ2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F951C226MBAAQ2
Related LinksF951C22, F951C226MBAAQ2 Datasheet, Nichicon Distributor
F951C226MBAAQ2 Details Description
Related parts for F951C226MBAAQ2
CABLE RG6/U W/F-CONN BLACK 12' datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 19.4VWM 34.7VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 50MHZ 16SO datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf