AVX Corporation F951C336KBAAQ2
F951C336KBAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F951C336KBAAQ2
Brief Description
CAP TANT 33UF 16V 10% 1210
Datasheet Download
F951C336KBAAQ2.pdf
Availability of F951C336KBAAQ2
QUANTITY
F951C336KBAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F951C336KBAAQ2
Internal Part NumberEIS-F951C336KBAAQ2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F951C336KBAAQ2
Related LinksF951C33, F951C336KBAAQ2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
F951C336KBAAQ2 Details Description
Related parts for F951C336KBAAQ2
IDC CABLE - MKC60A/MC60F/MKC60A datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC14S/AE14M/HKC14S datasheet.pdf
IC 10:4 LINE PRIORITY ENC 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SO datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 2.5NH 440MA 350 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf