Nichicon F951C336MTAAQ2
F951C336MTAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F951C336MTAAQ2
Brief Description
CAP TANT 33UF 16V 20% 1210
Datasheet Download
F951C336MTAAQ2.pdf
Availability of F951C336MTAAQ2
QUANTITY
F951C336MTAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F951C336MTAAQ2
Internal Part NumberEIS-F951C336MTAAQ2
Standard Package1
SeriesF95 Frameless™
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.106" W (3.50mm x 2.70mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F951C336MTAAQ2
Related LinksF951C33, F951C336MTAAQ2 Datasheet, Nichicon Distributor
F951C336MTAAQ2 Details Description
Related parts for F951C336MTAAQ2
TRIMMER 500K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH 2XSPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
IC GATE AND/OR 3-IN 6-XSON datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN 5.08MM TERMINAL BLOCK 9POS datasheet.pdf
RES 5.17K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf