Nichicon F951D226KBAAQ2
F951D226KBAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F951D226KBAAQ2
Brief Description
CAP TANT 22UF 20V 10% 1210
Datasheet Download
F951D226KBAAQ2.pdf
Availability of F951D226KBAAQ2
QUANTITY
F951D226KBAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F951D226KBAAQ2
Internal Part NumberEIS-F951D226KBAAQ2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F951D226KBAAQ2
Related LinksF951D22, F951D226KBAAQ2 Datasheet, Nichicon Distributor
F951D226KBAAQ2 Details Description
Related parts for F951D226KBAAQ2
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
IC CPLD 288MC 10NS 208PQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 11.4VC SMB datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HS ASSY PPA CLIP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 530MA 260 MOHM datasheet.pdf