Nichicon F951E225MAAAQ2
F951E225MAAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F951E225MAAAQ2
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1206
Datasheet Download
F951E225MAAAQ2.pdf
Availability of F951E225MAAAQ2
QUANTITY
F951E225MAAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F951E225MAAAQ2
Internal Part NumberEIS-F951E225MAAAQ2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.067" W (3.20mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F951E225MAAAQ2
Related LinksF951E22, F951E225MAAAQ2 Datasheet, Nichicon Distributor
F951E225MAAAQ2 Details Description
Related parts for F951E225MAAAQ2
CONV DC-DC 66W 48VIN 1.8V datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 4CHAN I2C 16TSSOP datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST HI SPEED SOT23-5 datasheet.pdf
MODEM GPRS QUAD BUNDLE USB datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .030M 35POS datasheet.pdf
MICRO-C M12 MALE 8/C RJ 45 10M datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER RM 10 datasheet.pdf
IC DSP FIXED-POINT 737FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
PC99AL RELAY 55.9X16.3X0.1MM datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf