Nichicon F951V105MSAAQ2
F951V105MSAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F951V105MSAAQ2
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 35V 20% 1206
Datasheet Download
F951V105MSAAQ2.pdf
Availability of F951V105MSAAQ2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F951V105MSAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F951V105MSAAQ2
Internal Part NumberEIS-F951V105MSAAQ2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF95 Frameless™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F951V105MSAAQ2
Related LinksF951V10, F951V105MSAAQ2 Datasheet, Nichicon Distributor
F951V105MSAAQ2 Details Description
Related parts for F951V105MSAAQ2
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
RELAY SSR THIN 400VAC 20A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 10A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 8PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES 22 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf