AVX Corporation F970G226MBA
F970G226MBA picture photo
Mfg. Part Number
F970G226MBA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 4V 20% 1411
Datasheet Download
F970G226MBA.pdf
Availability of F970G226MBA
QUANTITY
F970G226MBA Order Process
Ship out your order
Specifications of F970G226MBA
Internal Part NumberEIS-F970G226MBA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF97
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.091" (2.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesHigh Reliability
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F970G226MBA
Related LinksF970G, F970G226MBA Datasheet, AVX Corporation Distributor
F970G226MBA Details Description
Related parts for F970G226MBA
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LABEL S LAM DM VNL WHT 1X.5" datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT SOT23W datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
17P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
EVAL KIT FOR PAN1321I datasheet.pdf
CAP CER 15PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM T/H datasheet.pdf