Nichicon F970J226KBA
F970J226KBA picture photo
Mfg. Part Number
F970J226KBA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 1411
Datasheet Download
F970J226KBA.pdf
Availability of F970J226KBA
QUANTITY
F970J226KBA Order Process
Ship out your order
Specifications of F970J226KBA
Internal Part NumberEIS-F970J226KBA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF97
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesHigh Reliability
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F970J226KBA
Related LinksF970J, F970J226KBA Datasheet, Nichicon Distributor
F970J226KBA Details Description
Related parts for F970J226KBA
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 20SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 64POS datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 1.5V 12MM RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC HOT SWAP PWR MGMT 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 0.806 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9, 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC OCXO 40.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf