Nichicon F971C156KCC
F971C156KCC picture photo
Mfg. Part Number
F971C156KCC
Brief Description
CAP TANT 15UF 16V 10% 2312
Datasheet Download
F971C156KCC.pdf
Availability of F971C156KCC
QUANTITY
F971C156KCC Order Process
Ship out your order
Specifications of F971C156KCC
Internal Part NumberEIS-F971C156KCC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.106" (2.70mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F971C156KCC
Related LinksF971C, F971C156KCC Datasheet, Nichicon Distributor
F971C156KCC Details Description
Related parts for F971C156KCC
JUMPER-H1504TR/A2015R/X 2" datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 2.63V SC70-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIE DG 69875 22-16AWG datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
MODULE SDRAM 512MB RDIMM TSOP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 60POS .050 SMD datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf