Nichicon F971C225MAA
F971C225MAA picture photo
Mfg. Part Number
F971C225MAA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 16V 20% 1206
Datasheet Download
F971C225MAA.pdf
Availability of F971C225MAA
QUANTITY
F971C225MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of F971C225MAA
Internal Part NumberEIS-F971C225MAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF97
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesHigh Reliability
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F971C225MAA
Related LinksF971C, F971C225MAA Datasheet, Nichicon Distributor
F971C225MAA Details Description
Related parts for F971C225MAA
Crystal 24.0000MHz 30ppm Series 20 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC 1.62V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 500MA DO213AA datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SOT223-4 datasheet.pdf
GND TERM BLOCK 28-12AWG DIN RAIL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 24V 100MA OUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf