Nichicon F971E105MAA
F971E105MAA picture photo
Mfg. Part Number
F971E105MAA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 25V 20% 1206
Datasheet Download
F971E105MAA.pdf
Availability of F971E105MAA
QUANTITY
F971E105MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of F971E105MAA
Internal Part NumberEIS-F971E105MAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF97
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesHigh Reliability
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F971E105MAA
Related LinksF971E, F971E105MAA Datasheet, Nichicon Distributor
F971E105MAA Details Description
Related parts for F971E105MAA
CONN SPRING CONT 24 POS .217 SMD datasheet.pdf
CABLE MMCX/MMCX R/A RG-316 18" datasheet.pdf
PNEUM FLOW RESTRICT UNI ADJ datasheet.pdf
CONN HEADR 22POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:12 180MHZ 28SSOP datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN SET SCREW 1POS datasheet.pdf