AVX Corporation F980G336MMA
F980G336MMA picture photo
Mfg. Part Number
F980G336MMA
Brief Description
CAP TANT 33UF 4V 20% 0603
Datasheet Download
F980G336MMA.pdf
Availability of F980G336MMA
QUANTITY
F980G336MMA Order Process
Ship out your order
Specifications of F980G336MMA
Internal Part NumberEIS-F980G336MMA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F980G336MMA
Related LinksF980G, F980G336MMA Datasheet, AVX Corporation Distributor
F980G336MMA Details Description
Related parts for F980G336MMA
LED 7-SEG DUAL CC .56" GRN RHDP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 8SOIJ datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS 30AWG 6IN datasheet.pdf
IC ADC 12BIT PAR 80MSPS 32QFN datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 32VAC/VDC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 12V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 2A POWERMITE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
OSC XO 70.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf