Nichicon F981A225MUA
F981A225MUA picture photo
Mfg. Part Number
F981A225MUA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 10V 20% 0402
Datasheet Download
F981A225MUA.pdf
Availability of F981A225MUA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F981A225MUA Order Process
Ship out your order
Specifications of F981A225MUA
Internal Part NumberEIS-F981A225MUA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF98 Frameless™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1106 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.024" W (1.10mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F981A225MUA
Related LinksF981A, F981A225MUA Datasheet, Nichicon Distributor
F981A225MUA Details Description
Related parts for F981A225MUA
IC ADC 8BIT MPU W/MUX OPT 24-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP POLY HYB 150UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
4997-12 BOTTOM ROLL FORM 499712 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC EEPROM 125KBPS 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT VERT 24POS 0.4MM datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS datasheet.pdf