Epson FA-238 16.0000MA-K5
FA-238 16.0000MA-K5 picture photo
Mfg. Part Number
FA-238 16.0000MA-K5
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 16.00 MHZ 10.0PF SMD
Datasheet Download
FA-238 16.0000MA-K5.pdf
Availability of FA-238 16.0000MA-K5
QUANTITY
FA-238 16.0000MA-K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA-238 16.0000MA-K5
Internal Part NumberEIS-FA-238 16.0000MA-K5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFA-238
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA-238 16.0000MA-K5
Related LinksFA-238 16, FA-238 16.0000MA-K5 Datasheet, Epson Distributor
FA-238 16.0000MA-K5 Details Description
Related parts for FA-238 16.0000MA-K5
CONN RECEPT/CAP 3POS MATE-N-LOK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 24MHZ 8SOIC datasheet.pdf
POWER STRIP 15A 12OUT 19"RACKMNT datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 2.2MM 3POS R/A datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 3.88K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
DC-DC 1W SINGLE O/P SIP UNREG 3K datasheet.pdf