Epson FA-238 16.0000MB-AG3
FA-238 16.0000MB-AG3 picture photo
Mfg. Part Number
FA-238 16.0000MB-AG3
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 16.00 MHZ 7.0PF SMD
Datasheet Download
FA-238 16.0000MB-AG3.pdf
Availability of FA-238 16.0000MB-AG3
QUANTITY
FA-238 16.0000MB-AG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA-238 16.0000MB-AG3
Internal Part NumberEIS-FA-238 16.0000MB-AG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFA-238
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance7pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA-238 16.0000MB-AG3
Related LinksFA-238 16., FA-238 16.0000MB-AG3 Datasheet, Epson Distributor
FA-238 16.0000MB-AG3 Details Description
Related parts for FA-238 16.0000MB-AG3
CONN HOUSING BOARD-IN 15POS 2MM datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
IC CTLR HOT SWAP DUAL 24-SSOP datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM DO220AA datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 8pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf