Epson FA-238 16.0000MB-W0
FA-238 16.0000MB-W0 picture photo
Mfg. Part Number
FA-238 16.0000MB-W0
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 16.00 MHZ 12.0PF SMD
Datasheet Download
FA-238 16.0000MB-W0.pdf
Availability of FA-238 16.0000MB-W0
QUANTITY
FA-238 16.0000MB-W0 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA-238 16.0000MB-W0
Internal Part NumberEIS-FA-238 16.0000MB-W0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFA-238
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA-238 16.0000MB-W0
Related LinksFA-238 16, FA-238 16.0000MB-W0 Datasheet, Epson Distributor
FA-238 16.0000MB-W0 Details Description
Related parts for FA-238 16.0000MB-W0
RES SMD 162K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
C/A 2.0MM 62.5/125 LC-SC 3M datasheet.pdf
CONN TERM BLK 4POS 5.08MM R/A BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
5.6UF 400V 10X20 SINGLE END datasheet.pdf
HEADER SLOTTED 2.54MM datasheet.pdf
TXRX DWDM 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
MICRO 9C P 20" WHT JACKP NI datasheet.pdf