Epson FA-238 16.0000MB-W0
FA-238 16.0000MB-W0 picture photo
Mfg. Part Number
FA-238 16.0000MB-W0
Brief Description
CRYSTAL 16.00 MHZ 12.0PF SMD
Datasheet Download
FA-238 16.0000MB-W0.pdf
Availability of FA-238 16.0000MB-W0
QUANTITY
FA-238 16.0000MB-W0 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA-238 16.0000MB-W0
Internal Part NumberEIS-FA-238 16.0000MB-W0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFA-238
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA-238 16.0000MB-W0
Related LinksFA-238 16, FA-238 16.0000MB-W0 Datasheet, Epson Distributor
FA-238 16.0000MB-W0 Details Description
Related parts for FA-238 16.0000MB-W0
CONV DC-DC 24V IN 5V OUT 50W NL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 8POS datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 480MA 120 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS STR DUAL .100" datasheet.pdf