Epson FA-238 16.0000MD-C0
FA-238 16.0000MD-C0 picture photo
Mfg. Part Number
FA-238 16.0000MD-C0
Brief Description
CRYSTAL 16.00 MHZ 18.0PF SMD
Datasheet Download
FA-238 16.0000MD-C0.pdf
Availability of FA-238 16.0000MD-C0
QUANTITY
FA-238 16.0000MD-C0 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA-238 16.0000MD-C0
Internal Part NumberEIS-FA-238 16.0000MD-C0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFA-238
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA-238 16.0000MD-C0
Related LinksFA-238 16, FA-238 16.0000MD-C0 Datasheet, Epson Distributor
FA-238 16.0000MD-C0 Details Description
Related parts for FA-238 16.0000MD-C0
RES SMD 4.12 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
LED RED-ORANGE 700MA SMD datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W MINI5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 4POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf