Epson FA-238 16.0000MD-C3
FA-238 16.0000MD-C3 picture photo
Mfg. Part Number
FA-238 16.0000MD-C3
Brief Description
CRYSTAL 16.00 MHZ 18.0PF SMD
Datasheet Download
FA-238 16.0000MD-C3.pdf
Availability of FA-238 16.0000MD-C3
QUANTITY
FA-238 16.0000MD-C3 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA-238 16.0000MD-C3
Internal Part NumberEIS-FA-238 16.0000MD-C3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFA-238
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA-238 16.0000MD-C3
Related LinksFA-238 16, FA-238 16.0000MD-C3 Datasheet, Epson Distributor
FA-238 16.0000MD-C3 Details Description
Related parts for FA-238 16.0000MD-C3
CONN RECEPT 24POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf
CONN RECT TONGUE 22-16AWG #8 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 43POS .156 GRN datasheet.pdf
MODULE AC CONTROL 800V ECO-PAC2 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC SIP 52.8W .75-3.6V datasheet.pdf
3M 4910 VHB 1" SQ - 5/PACK datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .100" 60POS datasheet.pdf
CONNECTCARD I.MX28 datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf