Epson FA-238 48.0000MB-W3
FA-238 48.0000MB-W3 picture photo
Mfg. Part Number
FA-238 48.0000MB-W3
Brief Description
CRYSTAL 48.00 MHZ 12.0PF SMD
Datasheet Download
FA-238 48.0000MB-W3.pdf
Availability of FA-238 48.0000MB-W3
QUANTITY
FA-238 48.0000MB-W3 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA-238 48.0000MB-W3
Internal Part NumberEIS-FA-238 48.0000MB-W3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
TypeMHz Crystal
Frequency48MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA-238 48.0000MB-W3
Related LinksFA-238 48, FA-238 48.0000MB-W3 Datasheet, Epson Distributor
FA-238 48.0000MB-W3 Details Description
Related parts for FA-238 48.0000MB-W3
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER TRIPLE 2X1 16QSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 303 I/O 484BGA datasheet.pdf
VARISTOR 735V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 8W 1% TO220 datasheet.pdf