Epson FA-238V 12.0000MA20V-C0
FA-238V 12.0000MA20V-C0 picture photo
Mfg. Part Number
FA-238V 12.0000MA20V-C0
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 12.00 MHZ 18.0PF SMD
Datasheet Download
FA-238V 12.0000MA20V-C0.pdf
Availability of FA-238V 12.0000MA20V-C0
QUANTITY
FA-238V 12.0000MA20V-C0 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA-238V 12.0000MA20V-C0
Internal Part NumberEIS-FA-238V 12.0000MA20V-C0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFA-238V
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency12MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA-238V 12.0000MA20V-C0
Related LinksFA-238V 12., FA-238V 12.0000MA20V-C0 Datasheet, Epson Distributor
FA-238V 12.0000MA20V-C0 Details Description
Related parts for FA-238V 12.0000MA20V-C0
TRIMMER 200K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 4.3M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE 3W RIGHT 6PVH 4COL datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 60UF 5% 700VDC RADIAL datasheet.pdf