Epson FA-238V 12.0000MF10V-K3
FA-238V 12.0000MF10V-K3 picture photo
Mfg. Part Number
FA-238V 12.0000MF10V-K3
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 12.00 MHZ 10.0PF SMD
Datasheet Download
FA-238V 12.0000MF10V-K3.pdf
Availability of FA-238V 12.0000MF10V-K3
QUANTITY
FA-238V 12.0000MF10V-K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA-238V 12.0000MF10V-K3
Internal Part NumberEIS-FA-238V 12.0000MF10V-K3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFA-238V
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency12MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA-238V 12.0000MF10V-K3
Related LinksFA-238V 12., FA-238V 12.0000MF10V-K3 Datasheet, Epson Distributor
FA-238V 12.0000MF10V-K3 Details Description
Related parts for FA-238V 12.0000MF10V-K3
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
ENCODER MINI 16CPR 12.7X6MM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf