JAE Electronics FA5S015HP1
FA5S015HP1 picture photo
Mfg. Part Number
FA5S015HP1
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 15POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FA5S015HP1.pdf
Availability of FA5S015HP1
QUANTITY
FA5S015HP1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA5S015HP1
Internal Part NumberEIS-FA5S015HP1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package76
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFA5
PackagingTray
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions15
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.8A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA5S015HP1
Related LinksFA5S0, FA5S015HP1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
FA5S015HP1 Details Description
Related parts for FA5S015HP1
FIXED IND 100UH 100MA 6 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN LATCH FOR 9159 SERIES PLUGS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 213K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47MH 38MA 96.4 OHM TH datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 7-20V 3.75A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf