JAE Electronics FA5S026HP1
FA5S026HP1 picture photo
Mfg. Part Number
FA5S026HP1
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 26POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FA5S026HP1.pdf
Availability of FA5S026HP1
QUANTITY
FA5S026HP1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA5S026HP1
Internal Part NumberEIS-FA5S026HP1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package55
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFA5
PackagingTray
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions26
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.8A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA5S026HP1
Related LinksFA5S0, FA5S026HP1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
FA5S026HP1 Details Description
Related parts for FA5S026HP1
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CIRC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
MOD IGBT BST/CHOP 1200V ECOPAC2 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 52POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 65.7 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf