Qualtek Electronics Corp. FAA1-12038NHAW31-A
FAA1-12038NHAW31-A picture photo
Mfg. Part Number
FAA1-12038NHAW31-A
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 115VAC
Datasheet Download
FAA1-12038NHAW31-A.pdf
Availability of FAA1-12038NHAW31-A
QUANTITY
FAA1-12038NHAW31-A Order Process
Ship out your order
Specifications of FAA1-12038NHAW31-A
Internal Part NumberEIS-FAA1-12038NHAW31-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesFAA1-12038
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionSquare - 119.5mm L x 119.5mm H
Width38.5mm
Air Flow53.5 CFM (1.51m³/min)
Static Pressure0.060 in H2O (14.9 Pa)
Bearing TypeHydrodynamic
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise30.5 dB(A)
Power (Watts)6.6W
RPM1700 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
ApprovalsCE, TUV, UL
Weight0.001 KG
Current Rating0.080A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAA1-12038NHAW31-A
Related LinksFAA1-1203, FAA1-12038NHAW31-A Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAA1-12038NHAW31-A Details Description
Related parts for FAA1-12038NHAW31-A
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR SOFTPOT 20K OHM 500MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 39 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
AMMETER 2A LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES 1M OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 365 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
47UF 450V 18X35MM 105C 4000H datasheet.pdf