Qualtek Electronics Corp. FAD1-08015CBJW12
FAD1-08015CBJW12 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-08015CBJW12
Brief Description
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-08015CBJW12.pdf
Availability of FAD1-08015CBJW12
QUANTITY
FAD1-08015CBJW12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-08015CBJW12
Internal Part NumberEIS-FAD1-08015CBJW12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package225
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFAD1-08015
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 15mm W
Air Flow34.3 CFM (0.971m³/min)
Static Pressure0.173 in H2O (43.1 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise38.1 dB(A)
Power (Watts)1.92W
RPM3800 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.160A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-08015CBJW12
Related LinksFAD1-080, FAD1-08015CBJW12 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-08015CBJW12 Details Description
Related parts for FAD1-08015CBJW12
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH 5000CPR BOT MNT datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1410 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 6KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.24KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 72MM datasheet.pdf