Qualtek Electronics Corp. FAD1-08025CSKW12
FAD1-08025CSKW12 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-08025CSKW12
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-08025CSKW12.pdf
Availability of FAD1-08025CSKW12
QUANTITY
FAD1-08025CSKW12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-08025CSKW12
Internal Part NumberEIS-FAD1-08025CSKW12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFAD1-08025
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 25mm W
Air Flow56.8 CFM (1.61m³/min)
Static Pressure0.303 in H2O (75.5 Pa)
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise43.4 dB(A)
Power (Watts)3.96W
RPM4200 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.330A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-08025CSKW12
Related LinksFAD1-080, FAD1-08025CSKW12 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-08025CSKW12 Details Description
Related parts for FAD1-08025CSKW12
IC 16BIT 1OF2 MUX/DEMUX 56TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
DGTLSW BCD 0-1 VISIBLE datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 10 BASE-T datasheet.pdf
SWITCH PUSH 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 2.71K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf