Qualtek Electronics Corp. FAD1-12025CBJW12
FAD1-12025CBJW12 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-12025CBJW12
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X25.5MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-12025CBJW12.pdf
Availability of FAD1-12025CBJW12
QUANTITY
FAD1-12025CBJW12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-12025CBJW12
Internal Part NumberEIS-FAD1-12025CBJW12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFAD1-12025
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25.5mm W
Air Flow99.0 CFM (2.80m³/min)
Static Pressure0.174 in H2O (43.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise43.3 dB(A)
Power (Watts)4.68W
RPM2500 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.390A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-12025CBJW12
Related LinksFAD1-120, FAD1-12025CBJW12 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-12025CBJW12 Details Description
Related parts for FAD1-12025CBJW12
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
MOTOR TIMER 8PIN SOCKET 240V datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf