Qualtek Electronics Corp. FAD1-12032CBHW12
FAD1-12032CBHW12 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-12032CBHW12
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X32.3MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-12032CBHW12.pdf
Availability of FAD1-12032CBHW12
QUANTITY
FAD1-12032CBHW12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-12032CBHW12
Internal Part NumberEIS-FAD1-12032CBHW12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFAD1-12032
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 32.3mm W
Air Flow111.7 CFM (3.16m³/min)
Static Pressure0.241 in H2O (60.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise43.3 dB(A)
Power (Watts)3.84W
RPM2750 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.320A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-12032CBHW12
Related LinksFAD1-120, FAD1-12032CBHW12 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-12032CBHW12 Details Description
Related parts for FAD1-12032CBHW12
DEV EVALUATION KIT M16C/26A datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.1MHZ 8SO datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 1000MA DPST SMT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 1% 12.5W datasheet.pdf