Qualtek Electronics Corp. FAD1-12032CBHW12
FAD1-12032CBHW12 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-12032CBHW12
Brief Description
FAN AXIAL 120X32.3MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-12032CBHW12.pdf
Availability of FAD1-12032CBHW12
QUANTITY
FAD1-12032CBHW12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-12032CBHW12
Internal Part NumberEIS-FAD1-12032CBHW12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFAD1-12032
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 32.3mm W
Air Flow111.7 CFM (3.16m³/min)
Static Pressure0.241 in H2O (60.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise43.3 dB(A)
Power (Watts)3.84W
RPM2750 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.320A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-12032CBHW12
Related LinksFAD1-120, FAD1-12032CBHW12 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-12032CBHW12 Details Description
Related parts for FAD1-12032CBHW12
CONN RING TUBE 4 AWG #3/8 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
SENSOR PHOTO PNP 15M 12-24V datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IR FILLER PLUG INS 4 GREEN datasheet.pdf
IC PROSLIC DUAL FXS ANLG 48-QFN datasheet.pdf
SEC-Z CONN ASSY 60 QUAD POS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ14 15 OLIV datasheet.pdf
3500UF 10V 25.7X41.7 85C AXI datasheet.pdf