Qualtek Electronics Corp. FAD1-12038EBHW32
FAD1-12038EBHW32 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-12038EBHW32
Brief Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-12038EBHW32.pdf
Availability of FAD1-12038EBHW32
QUANTITY
FAD1-12038EBHW32 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-12038EBHW32
Internal Part NumberEIS-FAD1-12038EBHW32
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesFAD1-12038
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38.5mm W
Air Flow105.5 CFM (2.99m³/min)
Static Pressure0.265 in H2O (66.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise46.7 dB(A)
Power (Watts)8.64W
RPM2800 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.180A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-12038EBHW32
Related LinksFAD1-120, FAD1-12038EBHW32 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-12038EBHW32 Details Description
Related parts for FAD1-12038EBHW32
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DL 1MM R/A SMD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK 2POS datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
GREEN CARD EDGE .100 X .200 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.2K OHM 1206 datasheet.pdf