Qualtek Electronics Corp. FAD1-12038EHHW12
FAD1-12038EHHW12 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-12038EHHW12
Brief Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-12038EHHW12.pdf
Availability of FAD1-12038EHHW12
QUANTITY
FAD1-12038EHHW12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-12038EHHW12
Internal Part NumberEIS-FAD1-12038EHHW12
SeriesFAD1-12038
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38.5mm W
Air Flow105.5 CFM (2.99m³/min)
Static Pressure0.265 in H2O (66.0 Pa)
Bearing TypeHydrodynamic
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise46.7 dB(A)
Power (Watts)8.64W
RPM2800 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.180A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-12038EHHW12
Related LinksFAD1-120, FAD1-12038EHHW12 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-12038EHHW12 Details Description
Related parts for FAD1-12038EHHW12
GUARD PB 1/4-40 CLEAR ALUMINUM datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 6A TO251 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP POLYMER 15UF 20% 8V SMD datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC PWR AMP HBT 1W 24SMD datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 570 MOHM datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 5POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 30W datasheet.pdf