Qualtek Electronics Corp. FAD1-12038EHMW12
FAD1-12038EHMW12 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-12038EHMW12
Brief Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-12038EHMW12.pdf
Availability of FAD1-12038EHMW12
QUANTITY
FAD1-12038EHMW12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-12038EHMW12
Internal Part NumberEIS-FAD1-12038EHMW12
SeriesFAD1-12038
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38.5mm W
Air Flow96.3 CFM (2.73m³/min)
Static Pressure0.228 in H2O (56.8 Pa)
Bearing TypeHydrodynamic
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise45 dB(A)
Power (Watts)6.24W
RPM2540 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.130A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-12038EHMW12
Related LinksFAD1-120, FAD1-12038EHMW12 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-12038EHMW12 Details Description
Related parts for FAD1-12038EHMW12
IC SWITCHER VIDEO SIGNAL SOP8 TR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 56PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 12WQFN datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 505 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 178 TYPE D 16POS datasheet.pdf
XBEE DIGIMESH 865/868 U.FL ANT datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf