NMB Technologies Corp. FAL6F12LHS
FAL6F12LHS picture photo
Mfg. Part Number
FAL6F12LHS
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN BLOWER 109X28.1MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FAL6F12LHS.pdf
Availability of FAL6F12LHS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FAL6F12LHS Order Process
Ship out your order
Specifications of FAL6F12LHS
Internal Part NumberEIS-FAL6F12LHS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFBA/FBK/FCB/FAL Common Specifications
Fan Agency Approvals
RoHS InformationFAL6F12LHS Material
Standard Package120
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFAL-6F
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 109mm L x 111.4mm H x 28.1mm W
Air Flow23.0 CFM (0.651m³/min)
Static Pressure0.453 in H2O (112.8 Pa)
Bearing TypeHydro-wave (HWB)
Fan TypeBlower
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise45 dB
Power (Watts)6.00W
RPM2550 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.5A
Voltage Range7 ~ 13.8VDC
Life Expectancy30000 hrs @ 25°C
Material - Frame-
Material - Blade-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAL6F12LHS
Related LinksFAL6F, FAL6F12LHS Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
FAL6F12LHS Details Description
Related parts for FAL6F12LHS
DIODE GEN PURP 1.4KV 40A DO203AB datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1A SOT-89 datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 4.54"LX2.58"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 187W TO263-3 datasheet.pdf
CONN FFC PLUG 9POS 2.54MM datasheet.pdf
DUAL SCR MODULE 500A 1800V datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf