Fairchild Semiconductor FAN1117AD33X
FAN1117AD33X picture photo
Mfg. Part Number
FAN1117AD33X
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1A TO252-3
Datasheet Download
FAN1117AD33X.pdf
Availability of FAN1117AD33X
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FAN1117AD33X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN1117AD33X
Internal Part NumberEIS-FAN1117AD33X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingDpak Dimension 17/Apr/2008
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1.1V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 18V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN1117AD33X
Related LinksFAN111, FAN1117AD33X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN1117AD33X Details Description
Related parts for FAN1117AD33X
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES MO 1/2W 2.4 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
GT1 TERMINATOR 10 COUNT BAG datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 38MM datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 220 OHM 9W 5% AXIAL datasheet.pdf