Fairchild Semiconductor FAN1587AM15X
FAN1587AM15X picture photo
Mfg. Part Number
FAN1587AM15X
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Special Purpose
Brief Description
IC REG LDO 3A 1.5V TO-263
Datasheet Download
FAN1587AM15X.pdf
Availability of FAN1587AM15X
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FAN1587AM15X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN1587AM15X
Internal Part NumberEIS-FAN1587AM15X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Special Purpose
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ApplicationsConverter, Intel Pentium® GTL+
Voltage - Input2.4 V ~ 12 V
Number of Outputs1
Voltage - Output1.5V
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageTO-263
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN1587AM15X
Related LinksFAN158, FAN1587AM15X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN1587AM15X Details Description
Related parts for FAN1587AM15X
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC UP-PROG CLK MULTIPLIER 36QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.81MM datasheet.pdf
MOD BT2.0 CLASS 1 CSR CHIP ANT datasheet.pdf
CAP CER 820PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf