| Internal Part Number | EIS-FAN23SV10MAMPX | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Function | Step-Down | |
| Output Configuration | Positive | |
| Topology | Buck | |
| Output Type | Adjustable | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 7V | |
| Voltage - Input (Max) | 18V | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V | |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V | |
| Current - Output | 10A | |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 1.5MHz | |
| Synchronous Rectifier | Yes | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) | |