Fairchild Semiconductor FAN2502S25X
FAN2502S25X picture photo
Mfg. Part Number
FAN2502S25X
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
FAN2502S25X.pdf
Availability of FAN2502S25X
QUANTITY
FAN2502S25X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN2502S25X
Internal Part NumberEIS-FAN2502S25X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound 29/Sept/2008
PCN PackagingBinary Year Code Marking 15/Jan/2014
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 6.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN2502S25X
Related LinksFAN25, FAN2502S25X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN2502S25X Details Description
Related parts for FAN2502S25X
CONN HEADER VERT .050 20POS 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
ANT ROOTENNA DUAL 2.4/5G 8" RTNC datasheet.pdf
IC REG/CHRGR NARROW VDC 28TQFN datasheet.pdf
BUSHING 1.750" NYLON BLACK datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 104MM datasheet.pdf