Fairchild Semiconductor FAN2502S26X
FAN2502S26X picture photo
Mfg. Part Number
FAN2502S26X
Brief Description
IC REG LDO 2.6V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
FAN2502S26X.pdf
Availability of FAN2502S26X
QUANTITY
FAN2502S26X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN2502S26X
Internal Part NumberEIS-FAN2502S26X
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.6V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN2502S26X
Related LinksFAN25, FAN2502S26X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN2502S26X Details Description
Related parts for FAN2502S26X
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 760VDC RAD datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 1.9A STRAP datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RAILROAD RELAY TERM 20-16AWG datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE PIN datasheet.pdf