Fairchild Semiconductor FAN2502S27X
FAN2502S27X picture photo
Mfg. Part Number
FAN2502S27X
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
FAN2502S27X.pdf
Availability of FAN2502S27X
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FAN2502S27X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN2502S27X
Internal Part NumberEIS-FAN2502S27X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound 29/Sept/2008
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN2502S27X
Related LinksFAN25, FAN2502S27X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN2502S27X Details Description
Related parts for FAN2502S27X
CONN PWR TAP 10POS STR W/O SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CBL RIBN 12COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 0.100 T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 150W datasheet.pdf