Fairchild Semiconductor FAN2513S27X
FAN2513S27X picture photo
Mfg. Part Number
FAN2513S27X
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
FAN2513S27X.pdf
Availability of FAN2513S27X
QUANTITY
FAN2513S27X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN2513S27X
Internal Part NumberEIS-FAN2513S27X
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN2513S27X
Related LinksFAN25, FAN2513S27X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN2513S27X Details Description
Related parts for FAN2513S27X
IC SRAM 9MBIT 117MHZ 100TQFP datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 24POS 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKT 144POS 4ROW VERT GOLD datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 250MA SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC C2K 1.2GHZ 8CH VOIP 625PBGA datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W datasheet.pdf