Fairchild Semiconductor FAN2515S25X
FAN2515S25X picture photo
Mfg. Part Number
FAN2515S25X
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.2A SOT23-5
Datasheet Download
FAN2515S25X.pdf
Availability of FAN2515S25X
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FAN2515S25X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN2515S25X
Internal Part NumberEIS-FAN2515S25X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound 29/Sept/2008
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.17V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 6.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN2515S25X
Related LinksFAN25, FAN2515S25X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN2515S25X Details Description
Related parts for FAN2515S25X
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC PLUG TO N JACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD 800LM WHT datasheet.pdf
FILTER EMI 2200PF 50V RADIAL datasheet.pdf
KIT NEXYS2 SPARTAN-3E 1200K datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 635MA 110 MOHM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 0.32A TO-205 datasheet.pdf