Fairchild Semiconductor FAN2559MP15X
FAN2559MP15X picture photo
Mfg. Part Number
FAN2559MP15X
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.18A 6MLP
Datasheet Download
FAN2559MP15X.pdf
Availability of FAN2559MP15X
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FAN2559MP15X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN2559MP15X
Internal Part NumberEIS-FAN2559MP15X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output180mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)260mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-MLP (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN2559MP15X
Related LinksFAN255, FAN2559MP15X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN2559MP15X Details Description
Related parts for FAN2559MP15X
IC OPAMP AUDIO 9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG BOOST PROG 0.75A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RECEPT 110POS TYPE A R/A datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
GDT 150V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 850MA 200 MOHM datasheet.pdf