Fairchild Semiconductor FAN2564UMP12X
FAN2564UMP12X picture photo
Mfg. Part Number
FAN2564UMP12X
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.3A 6UMLP
Datasheet Download
FAN2564UMP12X.pdf
Availability of FAN2564UMP12X
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FAN2564UMP12X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN2564UMP12X
Internal Part NumberEIS-FAN2564UMP12X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input1.8 V ~ 3.6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-UMLP (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN2564UMP12X
Related LinksFAN256, FAN2564UMP12X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN2564UMP12X Details Description
Related parts for FAN2564UMP12X
CONN CARD EXTEND 12POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
COVER ASSMBLY FOR DIN CONN datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS VERT .100 15AU datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC FPGA 49 I/O 68QFN datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 20POS 1.27MM datasheet.pdf
CRYSTAL 4.000000 MHZ SMD datasheet.pdf
FUSE 12KV 25AMP 2" FULL RANGE datasheet.pdf
TV 37C 37#22D PIN RECP datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 400 CLBs, 8000 Gates, 90.9MHz, 400-Cell, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf