Fairchild Semiconductor FAN4603MM10X
FAN4603MM10X picture photo
Mfg. Part Number
FAN4603MM10X
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
IC MOD BUCK PWR SUPPLY 6-MLP
Datasheet Download
FAN4603MM10X.pdf
Availability of FAN4603MM10X
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FAN4603MM10X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN4603MM10X
Internal Part NumberEIS-FAN4603MM10X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,000
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesFAN4603
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 11V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)600mA
Power (Watts) - Manufacture Series-
Voltage - Isolation-
FeaturesOCP, OTP, SCP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-TDFN Exposed Pad
Size / Dimension0.16" L x 0.10" W x 0.04" H (4.0mm x 2.5mm x 1.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN4603MM10X
Related LinksFAN460, FAN4603MM10X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN4603MM10X Details Description
Related parts for FAN4603MM10X
RES 4.7K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC RF PWR CNTRL 2.7GHZ TSOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.19A 305 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH DIP 6POS HALF PITCH 24V datasheet.pdf
BARBED FASTENER 0.590" NYLON BLK datasheet.pdf